Jak przedłużyć życie laptopowi?

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój nowy laptop, na jak najdłuższy czas zachował idealny wygląd i pracował tak jak pierwszego dnia, musisz go odpowiednio traktować. Tylko wtedy możesz liczyć na to, że przez najbliższych kilka lat Twój laptop nie będzie Ci sprawiał przykrych niespodzianek. Żeby przedłużyć życie laptopowi, nie trzeba robić cudów. Wystarczy stosować się do poniższych zasad.

Jak postępować z laptopem?

Żeby jak najdłużej cieszyć się z posiadania sprawnego i ładnego laptopa, musisz pamiętać o tym, by:

  • Używać urządzenia tylko zgodnie z przeznaczeniem. Może to dziwna rada, ale dla niektórych laptop może być podstawką pod kubek z kawą czy talerz z jedzeniem. To nie jest zachowanie, które dobrze wpłynie na stan notebooka.
  • Czyścić wyloty powietrza w laptopie, bo to przełoży się na to, że laptop nie będzie się przegrzewał.
  • Używać pasty termoprzewodzącej, która ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tych elementów składowych laptopa, które znajdują się w swoim bardzo bliskim sąsiedztwie.
  • Prawidłowo korzystać z baterii, jaką posiada Twój notebook. Jeśli bateria jest naładowana, to odłącz zasilacz od źródła prądu. Jednoczesna i stała praca na zasilaczu zdecydowanie skróci życie baterii w laptopie.
  • Przewozić laptop tylko w przeznaczonej do tego torbie. Ta jest zbudowana tak, by transport dla laptopa był, jak najbardziej bezpieczny.
  • Nie narażać laptopa na działanie zbyt niskich temperatur. Nawet najlepsze laptopy ulegają uszkodzeniu, kiedy zbyt długo są narażane na takie sytuacje. Niska temperatura ma bardzo zły wpływ na stan dysku twardego.
  • Nie zakrywać wylotów powietrza, bo w ten sposób możesz mieć wpływ na podnoszenie się temperatury we wnętrzu urządzenia.
  • Usuwać zbędne piliki systemowe, systematycznie oczyszczać dyski za pomocą wbudowanych narzędzi.
  • Stosować tylko oryginalny zasilacz lub ten, który przez producenta jest polecany.
  • Czyścić swój laptop tylko preparatami, które są do tego przeznaczone.

Zachowania, które mają niekorzystny wpływ na działanie laptopa

Stan Twojego laptopa i jego żywotność wydłuży się, jeśli będziesz się z nim obchodził ostrożnie. Nie odkładaj go w miejsca, gdzie nie powinien się znajdować. Jeśli położysz go na kanapie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś na nim przypadkiem usiądzie. Nie zamykaj go zbyt gwałtownie i przygniataj ramki ekranu. Unikaj wyrywania i szarpania za kable, które wcześniej umieściłeś w złączach HDMI lub USB. W ten sposób możesz narazić swój notebook na to, że wyrwiesz z niego poszczególne gniazda. Tylko od Ciebie zależy, w jakim stanie za kilka lat będzie Twój laptop.

Dodaj komentarz